Yazı Stili Ayarları

[Tüm AutoCAD Sürümleri. Seviye: Orta]AutoCAD’i eskiden beri kullananlar DTEXT ve TEXT komutlarını hatırlarlar. AutoCAD’in yeni sürümleri ile birlikte MTEXT komutu da kullanılmaya başladı. İki komut arasındaki en önemli fark MTEXT’in modern arabirimidir (Şek.1).


Şekil-1

Öte yandan DTEXT ile üretilen yazılar gerek hafif olmaları, gerekse biz dinozorlar tarafından terk edilememeleri sebebi ile halen kullanılıyorlar. Ayrıca tanımlanan yazı stilleri ile hazır ayarlara çabuk ulaşabilmemiz ve bu stillerin MTEXT düzenleyicisi ile de kullanılabilmesi diğer üstünlükleri. Bu nedenle yazımızda yazı stili tanımlamayı açıklayacağım.

Komutumuzun ismi STYLE, ve Format/Text Style... menüsü ile de kullanılabiliyor. Komutla birlikte açılan yazı stili düzenleme penceresi Şekil 2’de görülüyor:


Şekil-2

Bu pencerede yazıların tüm özellikleri ayarlanabiliyor. Yaptığınız tüm değişiklikler ‘Style Name’ kısmında seçilmiş olan yazı stili üzerinde geçerli oluyor. Artık hepimizin bildiği gibi, yeni bir ayar yapmak istiyorsak eski ayarı değiştirmeyeceğiz, yeni bir yazı stili tanımlayacağız. ‘New...’ butonu ile yeni bir yazı stili tanımlayalım. Yeni yazı stilimiz teknik resim yazı stili olan ISO 4xxx olacağı için yazı stilimizin ismini de ISO olarak seçelim. Yazı stilinin ismini font ismi ile aynı seçmek iyi bir alışkanlıktır. Yeni yazı stili yaratıldıktan sonra yazı özelliklerini birer birer ayarlayabiliriz:

Font name: Kullanacağınız fontun ismini bu listeden seçiyorsunuz. Bu listede hem gerçek fontlar ( true type ) hem de AutoCAD’in emektar SHX fontları var. Örnek yazı stilimizde isocp.shx fontu kullanılıyor.

Font Style: Gerçek yazı stili kullanırsak bu listede Bold, Italic gibi değerler çıkıyor. Bizim örneğimizde kullanılmamaktadır.

Height: Bu değer yazının kaç çizim birimi yüksekliğinde olacağını belirler. 0 ( sıfır ) değeri girildiğinde, DTEXT komutunda yazının yükseklik değeri sorulur. 0’dan farklı bir değer girildiğinde DTEXT komutu doğrudan bu değeri kullanılır. Bu yazı stili ile oluşturulan yazıların yüksekliği daha sonra ‘Properties’ komutu ile değiştirilebilir.

Upside Down: İşaretlendiğinde yazı sudaki yansıma gibi baş aşağı yazılır.

Backwards: İşaretlendiğinde yazı aynadan yansıyormuş gibi tersten yazılır.

Width Factor: 0 ile 1 arasında girilecek bir değer dar bir yazı kullanacağımız anlamına gelir. 1’den büyük yazılar şişman görünecektir. Örneğimizde 0.8 kullanacağız.

Oblique Angle: Dik açıyı 0 kabul ederek, yazımızı sağa ya da sola kaç derece eğeceğimizi belirler. ‘+’ değerler sağa, ‘-‘ değerler sola eğik yazı oluşturur.
Ayarlarla işimiz bittiğinde Şekil 2’deki gibi görünmelidir.


Şekil-3

Yapılan ayarları kaydetmek için önce ‘Apply’, ve pencereyi kapatmak için son olarak ‘Close’ butonuna basıyoruz. Yeni yazı stilimiz hazır. Artık DTEXT ve MTEXT komutlarında yazı stili varsayılan olarak ‘ISO’ gelecek. Daha önce yazılmış yazılar ise gene ‘Properties’ panelinden bu yazı stiline geçirilebilir ( Şekil 4 ).


Şekil-4

Yeni yazı stilimizle yazdığımız yazı da Şekil 5’teki gibi görünecek.


Şekil-5

Yazı stillerini, ölçü stili ayarlarında da kullanabildiğinizi hatırlatarak yazımı tamamlıyorum.

4 yorum:

 1. emeğinize sağlık güzel paylaşımlar..

  YanıtlaSil
 2. gerçektem güzel olmuş:)

  YanıtlaSil
 3. heyyy sekil olması daha ii olur bole dövme yapılabilicek şekil yazı sitilleri

  YanıtlaSil
 4. corel ile çizilmiş harfleri yükseklik vererek nasıl görebilirim yardım lütfen

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederiz. Onaylandıktan sonra yayımlanıp, en kısa zamanda yanıtlanacaktır.